Tip na výlet: Kuks

Tip na výlet: Kuks

Dneska nasedáme do auta a vyrážíme do krásného Podkrkonoší - na místo, které je plné historie, umění a hlavně baroka :)  

fotka 1

Obec Kuks leží poblíž Hradce Králové a z Prahy to máme zhruba hoďku a půl cesty. Kuks nepatří zrovna k největším vesnicím u nás - má jen necelých 300 obyvatel, ale co se historie týče, má toho hodně co nabídnout. Nejznámější je asi díky sochařskému umění Matyáše Bernarda Brauna, které můžete vidět nejen v obci a u Hospitálu, ale také v okolních lesích... 

fotka 2

Pohled ze zámeckých schodů

My náš výlet startujeme v Galerii loutek našeho kolegy Jirky Nachlingera :) Dozvídáme se tu něco o historii, o hraběti Šporkovi, který má vznik Kuksu na svědomí a hlavně se těšíme na unikátní audiovizuální projekt, který slibuje neopakovatelné přiblížení tehdejší atmosféry... 

fotka 3

Zážitek máme za sebou a pověst nelhala :D Jak se píše na webu: "Jediná loutka se nepohne, a přece kolem vás ožije celý svět magického Kuksu!" :) Na návštěvu galerie si vyhraďte asi hodinu času a nezapomeňte si svůj zážitek rezervovat, kapacita je jen 4 osoby.  

Z galerie pokračujeme k zámeckým schodům, kde jsou krásné vodní kasdády a sochy Neptunů - jak jinak než od Brauna. Dřív tu prý místo vody teklo víno, což by schody dělalo ještě atraktivnějšími, ale i tak stojí za střízlivou zastávku... :)

fotka 4 fotka 5

Socha Neptuna a voda bez vína

Koho bere baroko, hned vedle schodů najdete Rentzovo muzeum barokního tisku. My tam dneska sice nejdeme, ale v minulosti jsme tu byli, takže vám muzeum i tak můžeme doporučit :) Teď jedeme s autem na nedaleké parkoviště (na celý den parkovné stojí 60 Kč) a vyrážíme směr Hospitál...

fotka 6

Pohled na Hospitál ze zahrady

Hospitál Kuks byl založen začátkem 18. století a jde o velmi významnou (jak jinak než barokní) památku. Nachází se tu jedna z nejstarších lékáren v Evropě, monumentální kostel Nejsvětější trojice, bylinková zahrada a v neposlední řadě i sochy Cností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna, které patří k nejvýznamnějším dílům vrcholného baroka. K dispozici tu je hned několik prohlídkových okruhů, takže záleží na vás, co všechno chcete a nechcete vidět :) Okolí Hospitálu, zahradu i sochy si můžete prohlídnout i bez okruhu.

fotka 7

Pro milovníky dobrého jídla tu dneska zas tak dobrý tip nemáme. Jdeme do restaurace Na Sýpce, která je přímo v areálu Kuksu, ale dovnitř si sednout nemůžeme, obsluha nás hned vyhání se slovy, že mají rezervace a sedět můžeme jen venku. Sedíme tedy venku, ale jídlo hodnotíme jako průměrné... Podle hodnocení nás nejvíc zaujala restaurace Baroque, ta má ale bohužel otevřeno jen o víkendu. Takže bereme auto a vyrážíme k našemu dnešnímu poslednímu cíli... :) 

fotka 8

Braunův betlém - naše poslední zastávka :) K tomuhle skvostu, který se ukrývá v lese, můžete z Kuksu dojít pěšky nebo si to jako my urychlit a dojet autem na neplacené parkoviště, které je nedaleko... 

Od parkoviště to je k betlému necelý kilák lesní procházkou, kterou nám skoro od začátku zpříjemňují první skalní sochy. Betlém vznikl v letech 1718 - 1732 a neuvěříte, ale i ten má na svědomí Braun :) Kocháme se, fotíme a pomalu vyrážíme zpátky k autu. 

fotka 9

Nám celý výlet zabral několik hodin, ale i když je Kuks a jeho okolí ne úplně rozsáhlé, člověk by tu vzhledem ke všem atrakcím dokázal strávit minimálně celý den, ne-li dva. My se balíme, loučíme se s barokní perlou a vyrážíme zpátky směr Praha. Budeme se těšit zase příště, výletům zdar! 

fotka 10
800 555 555 Telefon